W Tłusty Czwartek 20.02 br. spalaliśmy kalorie pochłoniętych rano pączków, na lodowisku w Pszowie. Była to świetna rekreacja i zabawa. Mogliśmy obserwować wzloty i upadki nowicjuszy oraz wyczyny zaawansowanych łyżwiarzy. Niektórzy, wjeżdżali na taflę odważnie, a inni robili to trzymając się bandy, żeby mieć się czego chwycić w najgorszym momencie. Zawsze towarzyszył wszystkim uśmiech. Zabawa na lodowisku jest też zachętą do aktywnego spędzania czasu wolnego. A nasza społeczność uczniowska spędziła ten czas bardzo aktywnie.
Lodowisko w Pszowie
24.02.202012
Walentynki
24.02.202014 lutego br. uczniowie naszej szkoły ubrali się w kolory czerwieni oraz różu, aby atmosferze miłości i przyjaźni świętować dzień zakochanych. Jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Do przygotowanej specjalnie na tą okazję skrzynki, uczniowie wrzucali swoje kartki, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie, walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom. to był naprawdę walentynkowy dzień.
8
Dyskoteka karnawałowo - walentynkowa
24.02.2020Jak karnawał to muszą być tańce! - z takiego właśnie założenia wyszedł Samorząd Uczniowski, który 13 lutego zorganizował dyskotekę szkolną dla uczniów klas IV-VIII. Sala gimnastyczna zmieniła wystrój na karnawałowy. Społeczność naszej szkoły hucznie bawiła się na „Karnawałowej dyskotece” . Uczniowie klas IV-V założyli oryginalne maski i przebrania. Fotobudka stała się, jak zwykle, obleganą atrakcją.
Dziękujemy uczniom samorządu za przygotowanie zabaw dla uczniów klas młodszych oraz wszystkim klasom i ich wychowawcom za świetną zabawę. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.
23
Podsumowanie wyników za pierwsze pólrocze
11.02.2020W piątek 7 lutego odbył się apel podsumowujący klasyfikację uczniów w I półroczu roku szkolnego 2019/2020.
Nagrodzonych zostało:- 34. uczniów klas IV-VIII, którzy uzyskali średnią ocen 5,0 i powyżej oraz wzorową lub bardzo dobrą ocenę zachowania.
Najwyższe średnie ocen uzyskali następujący uczniowie
Smozik Alicja 5,71
Lewandowski Mateusz 5,67
Michalska Julia 5,64
Chwastek Kamila 5,58
Pozostali uczniowie ze średnimi ocnen od 4,75:
Bagińska Zuzanna 5,09
Gajda Klaudia 5,55
Kowol Alicja 5,43
Piontek Magdalena 4,91
Skupień Anna 5,09
Smozik Natalia 5,45
Szafraniec Tymon 5,09
Zichlarz Zofia 5,55
Grzybek Anna 4,91
Orszulik Michał 5,09
Tarabura Olivier 5,00
Wita Dawid 5,18
Wyszkowski Maksymilian 5,27
Brzezina Julia 5,42
Kłopeć Julia 4,83
Korduła Filip 4,75
Odróbka Oliwia 4,92
Pustelny Oliwia 4,83
Kostka Klaudia 5.08
Sawczuk Dominik 5,08
Biela Aleksandra 5,17
Danielewska Zuzanna 5,42
Parzych Oliwia 4,75
Prokopowicz Kacper 4,83
Gamoń Paweł 4,92
Górecki Adam 5,25
Guzy Liliana 5,50
Słowik Hanna 5,33
Smyczyk Mateusz 5,08
Suchańska Edyta 5,50
Gawliczek Emilia 5,25
Stępień Amelia 4,83
Zielińska Blanka 5,50
Adamska Natalia 4,86
Krawuczke Alicja 4,86
Kula Magdalena 5,36
Warmusz Oliwia 4,86
Andreczko Julia 5,43
Brzóska Anna 4,76
Stasiecka Anna 4,79
Gamoń Kacper 4,93
Pustelny Wiktoria 4,79
Trybuś Patrycja 5,07
Wajsman Natalia 5.00
Bogaciński Dawid 5,29
Burda Aleksandra 5,14
Wojnowska Kinga 5,21
- 41. uczniów klas I-VIII ze 100% frekwencją na zajęciach szkolnych.v
Wiktoria Jondreko, Małgorzata Musiał, Monika Pałys, Fabian Pielka I B
Lena Korduła, Małgorzata Lewandowska, Oliwia Lis I C
Marta Chmiel, Elżbieta Reihold II A
Olivier Kuś, Łukasz Orlik II B
Franciszek Kobus III A
Kempny Adam, Kowol Alicja, Grzybek Anna IV A Grzybek Anna IVB
Broniec Olivier, Brzezina Julia, Korbel Oliwia, Korduła Filip, Lewandowski Mateusz, Prątnicki Piotr, Pustelny Oliwia, Śleziona Agata VA
Kempny Alicja, Lebok Dominik, Mura Jakub, Solich Wiktoria, Zniszczoł Paweł VB
Chrust Julia, Danielewska Zuzanna, Karwot Nina VC
Chłopecki Jakub, Gawliczek Emilia, Jucha Wiktoria, Stępień Amelia VIB
Lebok Natalia, Warmusz Oliwia VIIA
Golec Marcin VIIIA
Nagrody dla uczniów klas IV-VIII za średnią ocen 5,0 i powyżej oraz z wzorowym lub bardzo dobrym zachowoniem, ufundowała Rada Rodziców.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przedstwili sprawozdanie ze swojej działalności za minione pólrocze.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc i wsparcie finansowe.
1
Informacja Komendy Miejskiej Policji w Żorach
05.02.2020W nawiązaniu do informacji przekazanej przez wychowawców klas na zebraniach, na prośbę Komendy Miejskiej w Żorach, przypominamy,że wzdłuż ul. Granicznej obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Parkowanie pojazdów wzdłuż prywatnych ogrodzeń stanowi wykroczenie.
#KREATYWNEczytanie#
07.01.2020W pierwszym półroczu roku szkolnego 2019/2020 świetlica szkolna wraz z biblioteką szkolną zorganizowały zajęcia z kreatywnego czytania. Zajęcia polegały na tym, aby zaszczepić w dzieciach i młodzieży nawyki czytelnicze, wskazać korzyści płynące z obcowania z książką oraz uświadomić im, że literatura może być źródłem inspiracji do podejmowania własnych inicjatyw twórczych, a jej poznawanie uczy i bawi, stanowi atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego. Zajęcia odbywały się w świetlicy szkolnej, a oto kilka prac:
Kolędowanie w obcych językach
07.01.2020W dniu 19.12.2019 r. w naszej szkole odbyło się kolędowanie w obcych językach klas I-III. Każda z klas przygotowała kolędy oraz piosenki świąteczne w języku angielskim. Należy przyznać, że dzieci zaprezentowały się rewelacyjnie, ponieważ kolędowanie ukazało nie tylko zdolności wokalne uczniów, ale również pogłębiło ich wiedzę dotyczącą kultury Wielkiej Brytanii oraz kolęd angielskich a przede wszystkim, dostarczyło im wiele cennych wrażeń i wspomnień. Organizatorami tego wydarzenia były p. H. Bierska oraz M. Chmiel, a także p. E. Kumor (dekoracja) za co serdecznie dziękujemy.
2
Z przedświąteczną wizytą u seniorów
18.12.2019W dniu 17 grudnia 2019 r. Szkolny Klub Wolontariatu wraz z opiekunem p.J.Maziarek włączając się w akcję MEN"Razem na Święta"wybrał się,tak jak w ubiegłym roku z przedświąteczną wizytą do Dziennego Domu Pobytu"Senior-Wigor".Uczniowie na początku swojej wizyty poczęstowali seniorów upieczonymi przez Malwinę,Natalię i Paulinę ciastami oraz rozdali upominki w postaci świeczek zapachowych.Wspólnie śpiewaliśmy kolędy i prowadziliśmy ożywone rozmowy z seniorami przy herbatce.Towarzyszliśmy im także w grach planszowych,karcianych i innych ,bawiąc się przy tym wyśmienicie.Na koniec naszej wizyty dostaliśmy pięknie wykonane podziękowania od seniorów i pracowników ośrodka. Wizyta ta na długo pozostanie w naszych sercach i pamięci.
Życzenia Świąteczne
16.12.2019Niech magiczna moc Wigilijnego Wieczoru przyniesie spokój i radość.
A Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem.
Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzy
Dyrekcja Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 11 w Żorach.
"Listy do M"
04.12.2019Szkolny Klub Wolontariatu w dniu 3 grudnia przeprowadził na terenie szkoły akcję charytatywną "Listy do M".Akcja miała na celu zbiórkę funduszy na zakup wymarzonego prezentu mikołajkowego dla jednego dziecka będącego pod opieką żorskiego Hospicjum,które straciło rodzica w wyniku choroby nowotworowej.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczniom,którzy tak licznie wsparli naszą akcję.Dziękujemy też Paniom z obsługi za pomoc przy organizacji. Wasze zaangażowanie przerosło nasze oczekiwania.Sprzedaż herbatek i ciasteczek zakończyła się ogromnym sukcesem-uzbieraliśmy 298 zł!!!Na prezent mikołajkowy dla podopiecznego Hospicjum potrzebowaliśmy 100 zł,które już zostały odpowiednio wykorzystane i dostarczone do Hospicjum,za co pracownicy tej placówki przekazują całej społeczności szkolnej serdeczne podziękowania.Pozostała kwota 198 zł,którą dzięki Waszej pomocy udało się zebrać zostanie przeznaczona do stworzenia paczek świątecznych dla podopiecznych Dziennego Domu Pobytu "Senior-Wigor",których każdego roku odwiedzamy w okresie świątecznym.Rozliczenie finansowe(rachunki z poniesionych kosztów)będą do wglądu u p.J.Maziarek.Bardzo dziękujemy za Wasze otwarte serca i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi!
"Każdy jest dla wszystkich"
30.11.2019W listopadzie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji i Światowy Dzień Życzliwości.W naszej szkole z okazji tych świąt Szkolny Klub Wolontariatu pod opieką p.Joanny Maziarek zorganizował w dniu 26 listopada apel "Każdy jest dla wszystkich"dla całej społeczności szkolnej.Jego celem było utrwalenie właściwych postaw społecznych wśród uczniów, zwrócenie uwagi na konieczność okazywania szacunku drugiemu człowiekowi, bez względu na jego przekonania, wygląd, ubiór czy wyznawaną religię.Zwróciliśmy uwagę na to, że poszanowanie poglądów, wierzeń i upodobań drugiego człowieka oraz szacunek do niego, niezależnie od tego kim jest, jak wygląda,co potrafi i skąd pochodzi-to warunek do stworzenia pozytywnego klimatu szkoły i najbliższego otoczenia!Pamiętajmy,że życzliwość,dobroć i pozytywna energia,którą przekazujemy innym, wraca do nas z nawiązką!
Niecodzienne spotkanie
23.01.2020W piątek 29 listopada 2019 r. klasy ósme w ramach doradztwa zawodowego spotkały się z Panem Michałem Zichlarzem – mieszkańcem naszego miasta. Od 20 lat pracuje jako dziennikarz sportowy, ale oprócz tego jest autorem trzech książek - ,,Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia", ,,Kamil Glik. Liczy się charakter" oraz ,,Afryka gola! Futbol i codzienność". Ta ostatnia została wyróżniona przez jury Nagrody Magellana na 2. Warszawskich Targach Książki w 2011 roku w kategorii książka podróżnicza. Właśnie tę lekturę otrzymaliśmy w prezencie od naszego gościa i przekazaliśmy do biblioteki szkolnej. Jak się okazało pasją p. Zichlarza jest sport, a w szczególności piłka nożna oraz podróżowanie po Czarnym Lądzie. Był już tam 11 razy i twierdzi, że kontynent ten jest niewyczerpaną skarbnicą piłkarskich diamentów. Chętnie dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat Afryki. Przybliżył naszym uczniom sylwetki swoich bohaterów, ale przede wszystkim opowiedział, na czym polega praca dziennikarza, wskazał plusy i minusy tego zawodu, zachęcał do nauki języków obcych oraz do podróżowania, bo właśnie dzięki nim zyskał nowych przyjaciół i nauczył się otwartości na innych ludzi. Pokazał, że lubi swoją pracę, że można łączyć swoją pracę z pasją, że praca może dawać radość i satysfakcję. Przekonywał do tego, że każdy z nas może robić to, co kocha, bo każdy z nas ma przecież jakiś pomysł na życie, trzeba tylko odwagi i wytrwałości, aby go zrealizować i podążać obraną drogą. Na zakończenie ósmoklasiści serdecznie podziękowali za spotkanie.
Otwarta Firma
24.11.2019W dniach od 18 d0 24 listopada 2019 r. po raz XII został zorganizowany w Polsce Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, którego celem jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi, promuje świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia, podejmowanie biznesowych inicjatyw.
W obecnym roku szkolnym, w ramach kontynuacji z lat ubiegłych, firmy oraz instytucje z naszego miasta, podjęły z naszą szkołą współpracę w ramach projektu „Otwarta firma”. Uczniowie zapoznawali się z zawodami w następujących zakładach pracy:
Ochotnicza Straż Pożarna, Zakłady Aktywności Zawodowej, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Miejski Ośrodek Kultury, Mokate, Piekarnia Emilia Kristof, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna, Sąd Rejonowy.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
24.11.2019W środę 20 listopada 2019 r. nasza szkoła wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypadła wyjątkowa - 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
Z tej okazji uczniowie klas I - VIII wzięli udziałw zajęciach wychowawczych przypominających im podstawowe prawa dziecka oraz przygotowali plakaty je obrazujące. Uczniowie starszych klas zmierzyli się w konkursie o prawach dziecka, w którym zwycięzcom okazała się klasa VIII A. Ponadto wszyscy świętowali ubrani na niebiesko, w kolorzy który jest symbolem jedności z dziećmi na całym świecie.
Wychowankowie świetlicy przygotowali ulotki z prawami dziecka w formie ulotek i udali się w okolice szkoły, aby przypominać dorosłym o swoich prawach.
13
Wycieczka do Oświęcimia
01.12.201915 listopada klasy ósme wraz z p. Gabrielą Panek, p. Genowefą Chłodek, p. Danutą Malicką – Rosińską oraz z p. Michałem Szwedą wczesnym rankiem udały się do Oświęcimia, aby uczestniczyć w wycieczce dydaktycznej. Głównym jej celem było zwiedzenie największego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau, miejsca jednej z największych tragedii w historii ludzkości.
Po przybyciu na miejsce zaczęli zwiedzać teren obozu Auschwitz. Przewodnicy oprowadzili grupy po wybranych obiektach, gdzie mogli zobaczyć liczne zdjęcia, rzeczy osobiste, przedmioty codziennego użytku więźniów oraz pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. Pokazali bramę Arbeit macht frei, plac apelowy, komorę gazową, krematorium oraz celę św. Maksymiliana Kolbe, którego historię opowiedzieli. Poza tym przybliżyli sylwetkę Mieczysława Kościelniaka – aresztowanego i zesłanego do obozu malarza i grafika, który wykonał ponad 300 prac przedstawiających codzienne życie więźniów. W ten sposób pokazał światu ogrom zbrodni nazistowskiej. Jednak największe wrażenie wywarł pobyt w bloku 11 – zwanym blokiem śmierci. Po jego zwiedzeniu uczniowie zapalili symboliczne znicze pod ścianą straceń, oddając tym samym hołd pomordowanym. Potem udali się do bloku 27, gdzie zobaczyli wystawę Szoa przygotowaną przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie poświęconą m.in. życiu Żydów przed wojną, ideologii niemieckich nazistów oraz zagładzie Żydów dokonanej na terenie okupowanej przez Niemców Europy. Jedno z pomieszczeń dedykowane zostało pamięci dzieci zamordowanych podczas zagłady, a zwiedzanie całej ekspozycji zakończyła sala, w której znajdowała się księga imion, gdzie zgromadzono wszystkie nazwiska ofiar Szoa.
Następnie uczniowie wraz z przewodnikami udali się do muzeum Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mieli możliwość zobaczyć pozostałości po barakach mieszkalnych, ruiny krematorium i barak dziecięcy w obozie kobiecym. Poznali warunki transportu, selekcji i egzystencji więźniów. Poza tym dużo dowiedzieli się na temat eksperymentów medycznych stosowanych na więźniach.
Była to wyjątkowa i niewątpliwie przejmująca lekcja historii dla naszych ósmoklasistów, dlatego też wszyscy opuścili teren muzeum pełni refleksji i zadumy.
Klasy IV w PWiK w Żorach
24.11.201915 listopada klasa IV A i IV B z wychowawcami p.J.Maziarek,p.A.Chmielewską oraz p.U.Karwot-Buchlą wybrały się na wycieczkę do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Żorach, w ramach projektu"Otwarta firma".
Podczas pobytu w zakładzie uczniowie mieli przybliżone zagadnienia związane z procesami uzdatniania wody i oczyszczania ścieków oraz byli uświadomieni, że codzienna postawa każdego z nas w zakresie korzystania z wody ma istotne znaczenie dla poprawy jakości życia, poprawy jakości oraz ochrony otaczającego nas środowiska naturalnego. Uczniowie dowiedzieli się jakie działania ekologiczne mogą podejmować we własnym gospodarstwie domowym, aby chronić środowisko naturalne, racjonalnie gospodarować wodą i nie przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska.
Zwiedzanie rozpoczęło się projekcją filmu edukacyjnego. Następnym krokiem było oprowadzenie klas przez przewodnika po obiekcie oczyszczalni. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia różnych urządzeń. Później udali się do laboratorium i z uwagą obserwowali doświadczenia wykonywane przez pracownika oczyszczalni oraz oglądali mikroorganizmy przez mikroskop.Na koniec pobytu każdy uczeń otrzymał smycz z logo firmy.
Klasa IV B w Miejskiej Bibliotece Publicznej
24.11.2019W dniu 7 listopada klasa IV B wybrała się pod opieką p.J.Maziarek i p.U.Karwot-Buchli do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach.Uczniowie mieli tam okazję uczestniczyć w projekcie MBP-zaklęcia na "W" nawiązującym do 80.rocznicy wybuchu II wojny światowej.Biblioteka zmieniła się w pole działania partyzantów, którzy w konspiracji przeprowadzili różne akcje dywersyjne.Gra biblioteczna,w której uczstniczyli uczniowie nie była łatwa,lecz wszyscy stanęli na wysokości zadania!
Kampania"Pola Nadziei"
08.11.2019Od 23 września uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariatu sprzedawali na terenie naszej szkoły cebulki żonkili w ramach XVII edycji Kampanii„Pola Nadziei”.Zadaniem kampanii jest nie tylko pozyskiwanie pieniędzy na rzecz hospicjów, lecz także propagowanie niesienia bezinteresownej pomocy.Szerzenie idei hospicyjnej, mówienie o potrzebie i możliwościach opieki nad chorymi ma uwrażliwiać społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących.
W tym roku nasi wolontariusze zebrali do puszki kwotę w wysokości 642,50 zł. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczone zostały dla podopiecznych Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Uczniom,Rodzicom,Nauczycielom i Pracownikom szkoły za hojność i okazanie wsparcia drugiemu człowiekowi!
Deklaracja z Nikozji (Nicosia Declaration) dotycząca pól elektromagnetycznych/ częstotliwości radiowych
05.11.2019Deklaracja z Nikozji (Nicosia Declaration) dotycząca pól elektromagnetycznych/ częstotliwości radiowych
Listopad, 2017
Proponowane zalecenia oparte są na istniejących zaleceniach drukowanych co roku przez Wiedeńskie Izby Medyczne (Austria) oraz zaleceniach opublikowanych przez Cypryjski Komitet Ochrony Środowiska i Zdrowia Dziecka, a także niedawny apel z Rejkiawiku z 2017 roku.
16 Praktycznych Zasad
1. Dzieci oraz osoby poniżej 16 roku życia powinny nosić telefony komórkowe tylko w sytuacjach
awaryjnych.
2. Telefony komórkowe, tablety, laptopy to nie zabawki ani źródło rozrywki dla dzieci. Mogą być używane przez dzieci tylko jako tzw. proste urządzenia, tzn. w trybie samolotowym i z wyłączonymi: Wi Fi, bluetoothem i bezprzewodowym Internetem. Gry, piosenki itp. powinny być wcześniej ściągnięte i zapisane przez rodziców. Nawet wtedy, używanie tych urządzeń powinno się ograniczać i dostosować do wieku dziecka. Dzieci w wieku przedszkolnym powinny korzystać z nich jak najmniej, a dzieci poniżej 2 roku życia wcale.
3. Stosuj zasadę, żeby jak najmniej dzwonić i staraj się, żeby rozmowy były jak najkrótsze. Używaj
zamiast tego telefonu stacjonarnego albo pisz SMSy.
4. „Odległość to twój przyjaciel”. Trzymaj telefon z dala od ciała i głowy podczas dzwonienia i utrzymuj
przynajmniej odległość zalecaną w instrukcji użytkowania. Korzystaj z trybu głośnomówiącego albo ze słuchawek.
5. Używając słuchawek lub trybu głośnomówiącego, nie trzymaj telefonu komórkowego bezpośrednio przy ciele. Szczególnie ostrożne powinny być kobiety w ciąży. Telefony komórkowe stanowią też zagrożenie dla płodności mężczyzn, gdy noszone są w kieszeni spodni. Osoby z elektronicznymi implantami (rozrusznik serca, pompa insulinowa itp.) powinny zwracać szczególną uwagę na odległość. Jeśli nie ma innej opcji, noś telefon w zewnętrznej kieszeni płaszcza albo w plecaku, torbie czy torebce.
6. Nie używaj telefonów komórkowych czy smartfonów w pojazdach (samochód, autobus, pociąg). Bez
zewnętrznej anteny, promieniowanie w pojeździe jest podwyższone. Ponadto, użytkownik się rozprasza i stanowi uciążliwość dla innych osób korzystających z transportu publicznego.
7. Nigdy nie pisz SMSów kierując pojazdem! Rozproszenie uwagi powoduje, że stanowisz niebezpieczeństwo
nie tylko dla siebie, ale też innych użytkowników dróg!
8. Dzwoniąc w domu czy w pracy używaj telefonu stacjonarnego.
9. Pracuj więcej offline i trzymaj telefon w trybie samolotowym. Do słuchania muzyki, robienia zdjęć,
używania zegarka czy kalkulatora albo do grania offline nie jest potrzebne stałe połączenie z Internetem.
Nicosia Declaration on Electromagnetic Fields/Radiofrequencies, November, 2017
10. Mniej aplikacji oznacza mniejsze promieniowanie. Zredukuj ilość aplikacji i wyłącz większość
niepotrzebnych usług na smartfonie. Wyłączenie Internetu czy Wi Fi powoduje, że smartfon staje się prostym telefonem komórkowym. Nadal możesz go używać do dzwonienia, ale unikasz sporo niepotrzebnego promieniowania z niepotrzebnych usług. Szczególnie ostrożni powinni być nastolatkowie.
11. Unikaj dzwonienia w miejscach ze słabym zasięgiem (piwnica, winda, itp.) W takich miejscach telefon
komórkowy zwiększa moc transmisji. Przy słabym zasięgu używaj słuchawek albo trybu głośnomówiącego.
2. Kup telefon komórkowy z niską wartością SAR albo z połączeniem do zewnętrznej anteny.
13. Połączenie z Internetem przy użyciu kabla, czyli LAN (np. poprzez ADSL,VDSL, światłowód) nie emituje
promieniowania i jest szybkie oraz bezpieczne. Należy unikać stale promieniujących bezprzewodowych telefonów typu DECT, punktów dostępu do Wi Fi, modemów USB, modemów LTE. Należy ich szczególnie unikać w domu i w szkole. Routery Wi Fi powodują pasywną ekspozycję dla nie-użytkowników. Zależnie od urządzenia, należy zachować odległość od 4 do 10 metrów od miejsc gdzie się bawią, przebywają czy śpią dzieci. Wi Fi powinno być zawsze wyłączone gdy się go nie używa, zwłaszcza w nocy albo gdy w pobliżu jest kobieta w ciąży albo dzieci.
14. Poleca się, aby jakiekolwiek rozmowy czy rozmowy telefoniczne były robione przez Internet
przewodowy.
15. Chrońmy kobiety w ciąży oraz dzieci od biernej ekspozycji poprzez utrzymanie odległości min.1 metra,
gdy używamy telefonu komórkowego. Używając bezprzewodowego Internetu (Wi Fi czy Internetu w telefonie) odległość powinna być tak duża jak to tylko możliwe. Urządzenia takie jak telefony komórkowe, laptopy czy tablety z połączeniem bezprzewodowym powinny być trzymane z dala od brzucha kobiety w ciąży czy też kobiety trzymającej dziecko na rękach. Kobieta w ciąży czy też dziecko nie powinny w żadnym wypadku przebywać koło routera czy też pomiędzy routerem a komputerem. Rodzice nie powinni używać czy trzymać telefonu komórkowego czy innych urządzeń bezprzewodowych kiedy trzymają dzieci albo gdy dzieci są w pobliżu. Nie powinni też kłaść telefonu komórkowego w pobliżu wózka dziecięcego. Ryzyko wzrasta, gdy urządzenie bezprzewodowe jest połączone z Internetem poprzez Wi Fi czy bezprzewodowe przesyłanie danych.
16. Wystrzegaj się bezprzewodowych niań, gdyż stanowią one potencjalne ryzyko nieodwracalnych
zniszczeń dla rozwoju mózgu niemowlęcia. Analogowe albo przewodowe wersje tych urządzeń są bezpieczniejsze. Gdy już się używa urządzeń cyfrowych, to powinny być one bez opcji video oraz bez nieustannej transmisji danych, czyli aktywowane poprzez głos. W każdym wypadku, urządzeń tego typu nie powinno się umieszczać w łóżeczku dziecięcym, tylko w odległości co najmniej 2 metrów!
Nicosia Declaration on Electromagnetic Fields/Radiofrequencies, November, 2017
Międzynarodowy apel naukowców o ochronę przed ekspozycją na pole elektromagnetyczne
05.11.2019Międzynarodowy Apel Naukowców
Apel naukowców o ochronę przed ekspozycją na niejonizujące pole elektromagnetyczne
Jesteśmy naukowcami zajmującymi się badaniami skutków biologicznych i zdrowotnych wywoływanych przez niejonizujące pole elektromagnetyczne (PEM). Dotychczas opublikowane i zrecenzowane badania naukowe wzbudziły nasze poważne obawy dotyczące wszechobecnej oraz wzrastającej ekspozycji na PEM, które są wytwarzane przez urządzenia elektryczne i bezprzewodowe. Są to m.in. urządzenia emitujące częstotliwości radiowe, jak telefony komórkowe i bezprzewodowe oraz ich stacje bazowe, Wi-Fi, anteny nadawcze, liczniki odczytywane radiowo, aparaty do monitoringu dzieci, jak również urządzenia elektryczne i infrastruktura dostarczająca energię elektryczną, które generują pole elektromagnetyczne o tzw. ekstremalnie niskich częstotliwościach (poniżej 300 Hz).
Naukowe podstawy naszych obaw W wielu ostatnich publikacjach naukowych wykazano, że PEM wpływa na organizmy żywe na poziomie niższym niż zalecany w większości norm międzynarodowych i krajowych. Skutkiem tego jest między innymi zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów, stres komórkowy, wzrost liczby szkodliwych wolnych rodników, uszkodzenia genetyczne, strukturalne i funkcjonalne zmiany układu rozrodczego, zaburzenia poznawcze i pamięci, zaburzenia neurologiczne oraz negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia ludzi. Szkody wykraczają poza gatunek ludzki, ponieważ istnieją również dowody szkodliwego wpływu PEM na rośliny i zwierzęta.
Odkrycia te uzasadniają nasz apel do ONZ i wszystkich państw członkowskich na świecie o wywarcie wpływu na WHO, by organizacja ta wykorzystała swe silne przywództwo we wspieraniu tworzenia chroniących zdrowie społeczeństw regulacji prawnych. Regulacje te powinny zachęcać do wdrożenia środków zapobiegawczych i edukować społeczeństwo o ryzyku zdrowotnym, a szczególnie o ryzyku dla dzieci i rozwijających się płodów ze strony PEM. Nie podejmując tych działań, WHO sprzeniewierza się wypełnieniu swojej roli jako prominentnej międzynarodowej agencji zdrowia publicznego.
Nieodpowiednie międzynarodowe wytyczne dotyczące niejonizującego PEM Różne agencje odpowiedzialne za ustanawianie norm bezpieczeństwa nie zapewniły ochrony dla ogółu społeczeństwa, szczególnie dzieci, które są bardziej podatne na wpływ PEM.
W 1998 roku Międzynarodowa Komisja Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP) opublikowała „Wytyczne dotyczące ograniczenia ekspozycji na zmienne w czasie pola elektryczne, magnetyczne i elektromagnetyczne (do 300 GHz)”. [1] Wytyczne te zostały zaakceptowane przez WHO i wiele krajów na świecie. WHO wzywa wszystkie państwa do zaadoptowania wytycznych ICNIRP w celu międzynarodowego ujednolicenia norm krajowych. W roku 2009 ICNIRP wydała oświadczenie, w którym potwierdziła swoje stanowisko z 1998 roku, ponieważ w opinii tej Komisji badania naukowe, które ukazały się od tego czasu „nie dostarczyły żadnych dowodów szkodliwego wpływu PEM poniżej obecnych ograniczeń, tym samym nie jest wymagana niezwłoczna korekta wytycznych w celu ograniczania ekspozycji na pole elektromagnetyczne wysokich częstotliwości” [2]. ICNIRP do tej pory kontynuuje te zapewnienia wbrew wzrastającej liczbie dowodów podważających to stanowisko. Według naszej opinii wytyczne ICNIRP nie są wystarczające w ochronie
zdrowia społeczeństwa, ponieważ nie uwzględniają długotrwałej ekspozycji i wpływu niskich częstotliwości promieniowania.
W 2011 roku WHO przyjęła klasyfikację Międzynarodowej Agencji do Spraw Badań nad Rakiem (IARC) pola elektromagnetycznego tzw. ekstremalnie niskich częstotliwości, a w 2011 r. promieniowania radiowego jako przypuszczalnie karcinogennych dla ludzi (Grupa 2B). Mimo przyjęcia obu tych orzeczeń WHO w dalszym ciągu utrzymuje, że dowody, by obniżyć limity ekspozycji, są niewystarczające.
Ponieważ zasadność ustalania norm, które chroniłyby przed szkodliwymi skutkami zdrowotnymi, jest kwestią kontrowersyjną, rekomendujemy, by Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) powołał i opłacił niezależną, multidyscyplinarną komisję. Jej celem powinno być zbadanie zalet i wad alternatywnych rozwiązań wobec obecnych praktyk, które znacznie obniżyłyby ekspozycję ludzi na PEM w zakresie fal radiowych i ekstremalnie niskich częstotliwości. Obrady tej grupy powinny być prowadzone w sposób jawny i bezstronny. Choć jest istotne, by przedstawiciele przemysłu telekomunikacyjnego byli w ten proces włączeni i z tą grupą współpracowali, nie powinni mieć oni wpływu na proces obrad i przyjmowane wnioski. Grupa ta powinna dostarczyć swoje wnioski do ONZ i WHO jako wskazówki w stosowaniu środków ostrożności.
Wspólnie wnioskujemy również, by:
• dzieci i kobiety w ciąży były chronione,
• wytyczne i normy były zaostrzone,
• producenci byli zachęcani do rozwijania bezpieczniejszej technologii,
• zakłady odpowiedzialne za wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję i monitorowanie energii elektrycznej utrzymywały właściwą jakość infrastruktury i zapewniały właściwe instalacje w celu minimalizacji szkodliwych prądów upływu,
• społeczeństwo było w pełni poinformowane o potencjalnym ryzyku dla zdrowia spowodowanym polem elektromagnetycznym i edukowane odnośnie sposobów redukowania ryzyka dla zdrowia,
• przedstawiciele profesji medycznej byli edukowani o biologicznych skutkach pola elektromagnetycznego oraz, by mieli zapewnione przeszkolenie z opieki nad pacjentami wrażliwymi na pole elektromagnetyczne,
• rządy opłacały szkolenia i badania nad wpływem pola elektromagnetycznego na zdrowie, które będą niezależne od przemysłu oraz aby nakazały współpracę przemysłu z badaczami,
• media ujawniały związki finansowe ekspertów z przemysłem, gdy cytują ich opinie dotyczące zdrowia i aspektów bezpieczeństwa urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne,
• ustanowiono obszary wolne od promieniowania.