29 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa połączona, jak to tradycja nakazuje z wróżbami i przeróżnymi zabawami. Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski. Tego wieczoru każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z wróżbami, bądź szukał swojego szczęśliwego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Sensacją wieczoru był Wróżbita Maciej w tajemniczym pudełku oraz Magik Karol z wachlarzem tajemniczych, magicznych sztuczek. W czasie wróżbiarskiego wieczorku był czas na dyskotekę. Nasi DJ zadbali, aby na naszej imprezie nie zabrakło największych tanecznych przebojów.
WYJAZD DO PLANETARIUM
05.12.201728 listopada klasy IV uczestniczyły w zajęciach z astronomii w największym i najstarszym planetarium i obserwatorium astronomicznym w Polsce, Planetarium Śląskim w Chorzowie.W czasie dwugodzinnych zajęć poznawały świat planet i tajemnice obiektów kosmicznych. Obserwowały układ gwiazd na niebie w różnych porach roku.
Drugim punktem programu wycieczki była lekcja wychowania fizycznego w Parku Trampolin w Katowicach pod czujnym okiem instruktorów. Olbrzymi basen z gąbkami, największa trampolina sportowa, ścieżki akrobatyczne, trampoliny z koszami do ćwiczenia wsadów, arena do zbijaka, strefa gladiatorów to wszystko okazało się dla naszych uczniów świetną zabawą.
Terminy związane z klasyfikacją uczniów
30.11.2017TERMINY ZWIĄZANE Z KLASYFIKACJĄ UCZNIÓW W ROKU SZKOLNYM 2017/2018
I półrocze – od 04. 09. 2017 r. do 21. 01. 2018 r.
II półrocze – od 22. 01. 2018r. do 22. 06. 2018 r.
- Oceny przewidywane na I półrocze – do 21. 12. 2017 r.
- Oceny klasyfikacyjne na I półrocze – do 12. 01. 2018r.
- Konferencja klasyfikacyjna na I półrocze – 17. 01. 2018 r.
- Roczne oceny przewidywane – do 01. 06. 2018 r.
- Roczne oceny klasyfikacyjne – do 13. 06. 2018 r.
- Roczna konferencja klasyfikacyjna – 18. 06. 2018 r.
Wycieczka klas VII do Planetarium
25.11.201716 listopada odbyła się wycieczka przedmiotowa do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie.
Uczniowie mieli możliwość zwiedzania największego i najstarszego planetarium i obserwatorium astronomicznego w Polsce, a także wziąć udział w 2 godzinnym seansie naukowym pt. „Wędrówki po nocnym niebie”, podczas którego bardzo ciekawie omówione zostały zagadnienia dotyczące: elementów sfery niebieskiej, orientacji na sferze niebieskiej, ruchy Księżyca i planet, Układ Słoneczny i wiele innych. Ponadto uczniowie odwiedzili Stację Sejsmologiczną, Klimatyczną oraz wystawę astronomiczną.
Będąc w Chorzowie nie mogliśmy pominąć niedawno otwartego Stadionu Śląskiego, który mieliśmy możliwość zwiedzić wraz z przewodnikiem.
Żorski Festiwal Podróży i Nauki
06.12.2017Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Żorskim Festiwalu Podróży i Nauki organizowanym przez
Stowarzyszenie MALOKA,
tym razem o tematyce Japonii.
Możemy pochwalić się ich sukcesami :
Antonina Marczyńska zajęła III miejsce w konkursie wiedzy „O Japonii – OPINIE gimnazjalistów”,
Antonina Marczyńska i Wiktoria Ucher zajęły I miejsce w konkursie na najlepszy cosplay /przebranie/.
Uczennice otrzymały również wyróżnienie w kategorii rysunku mangi.
Zapraszamy do galerii: https://zs5zory.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 13 - 19 listopad 2017 r.
04.12.2017Jednym z głównych naszych celów jest promowanie przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Program Otwarta Firma (www.otwarta-firma.junior.org.pl) - "Poznajemy zawody w miejscu pracy", "Poznajemy przedsiębiorstwa w naszej okolicy", do której szkoła jak co roku przystąpiła, pomaga w sposób atrakcyjny realizować ten cel.
Nasza szkoła nawiązała kontakt z firmami, zakładami pracy i stąd planowane są wycieczki klasowe jak w poprzednich latach. Odbyła się już wycieczka klasy VIIc na Komendę Miejską Policji w Żorach oraz klasy IVb do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Żorach, ul. Wodociągowa 10 (realizacja ścieżki edukacyjnej, ćwiczenia laboratoryjne). Podczas spotkania uczniowie poznają jeden bądź kilka zawodów, a od ich przedstawicieli dowiadują się, na czym polega praca w danym zawodzie oraz jak długo i gdzie trzeba się uczyć, by móc ją wykonywać.
Lekcja muzealna"Co w amazońskiej trawie piszczy?"
04.12.2017Klasa VI A w dniu 14 listopada uczestniczyła w lekcji muzealnej"Co w amazońskiej trawie piszczy?".Naszym przewodnikiem po amazońskiej dżungli był wieloletni badacz tych regionów,przyrodnik Borys Malkin.Jego tropem ruszyliśmy w poszukiwaniu najciekawszych okazów owadziego świata.Mieliśmy okazję przyjrzeć się światu z innej pespektywy i w jego mikroskopijnym wymiarze odnaleźć bogactwo kształtów i kolorów.Poznaliśmy także tajniki pracy entomologa i wykonaliśmy albumy z amazońskimi okazami owadów.Na zakończenie zajęć uczniowie sprawdzili swoją zdobytą wiedzę na temat owadów w quizie. Poradzili sobie świetnie,odpowiadając poprawnie nawet na bardzo trudne pytania.
Warsztaty "W krainie słońca i wiatru"
20.12.2017W dniu 14 listopada klasa VI A wybrała się do Muzeum miejskiego w Żorach na warsztaty artystyczne prowadzone przez plastyka,florystę Annę Bodzek-Sikorę.Uczniowie mieli okazję poznać sztukę Indian Wayuu,którzy mieszkają na rozległej,suchej równinie Półwyspu La Guajira w Ameryce Południowej.Całymi miesiacami ludzie marzą tu o deszczu,który kiedy się pojawia,zamienia to miejsce w egzotyczny ogród.Kaktusy,opuncje nasycają się świeżą zielenią kontastującą z ceglastym kolorem ziemi.Prace plastyczne wykonywane przez uczniów,miały właśnie postać kaktusów i były inspirowane przez tajemnicze wzory i kolory , których tak chętnie używają Indianie Wayuu.
Wojewódzkie XV Jesienne Spotkania Artystyczne Ballo 2017
07.11.2017W dniu 27 października 2017 roku w MOK w Żorach odbyły się Wojewódzkie XV Jesienne Spotkania Artystyczne, których głównym organizatorem było Towarzystwo Wspierania Twórczości Dzieci i Młodzieży ,,Ballo”, a współorganizatorami Zespół Szkół nr 5, Zespół Szkół Ogólnokształcących oraz MOK w Żorach. Już od piętnastu lat wspiera tę imprezę Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Patronat nad konkursem objął tradycyjnie Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha oraz Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kosztyła.
Swoje umiejętności prezentowali bardzo zdolni młodzi artyści z: Borucina, Suszca, Rybnika, Stanowic, Jastrzębia - Zdroju, Pietraszyna, Raciborza, Katowic, Wojnowic, Sosnowca, Nędzy, Knurowa, Goczałkowic - Zdroju, Kuźni Raciborskiej oraz Żor. Przybyło ich aż 126, co niewątpliwie ucieszyło twórców tego jakże niezwykłego przedsięwzięcia.
Wokalistów oceniali:
- p. Aleksandra Grygierzec- muzyk, pomysłodawczyni i organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Piosenki oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Filmowej i Musicalowej
- p. Sabina Dyla – Grad – aktorka sceny muzycznej, tancerka, śpiewaczka, założycielka Akademii Taneczno – Wokalnej Kontrapunkt
- p. Barbara Nykiel - członek zarządu Towarzystwa Ballo.
Natomiast recytatorów:
- p. Danuta Dindorf - aktorka Śląskiego Teatru Lalki i Aktora ,,Ateneum” w Katowicach oraz Teatru Lalki i Maski ,,Groteska” w Krakowie
- p. Marek Dindorf - aktor – lalkarz Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, dawniej również Teatru Lalki i Maski ,,Groteska” w Krakowie
- p. Elżbieta Nyga – nauczyciel polonista, pomysłodawczyni Festiwalu Literackiej Twórczości Uczniowskiej i licznych spotkań autorskich ze znanymi pisarzami.
Pomimo szarej, deszczowej i posępnej jesieni na deskach MOK panowała radość. Poziom występów był wysoki, dlatego też wśród obecnych pedagogów rozgorzała dyskusja oraz wymiana doświadczeń i spostrzeżeń. Uczestnicy festiwalu swoimi wspaniałymi występami wprowadzili publiczność w pogodny nastrój. Po wysłuchaniu wszystkich interpretacji wokalnych i poetyckich zgłoszonych do konkursu, jurorzy nie mieli łatwego zadania.
NAGRODZENI SOLIŚCI
Grand Prix oraz puchar ufundowany przez Prezydenta Miasta Żory otrzymała Natalia Tul z Raciborza.
Klasy I-IV Klasy V-VII
I m. Emilia Franica I m. Anna Janulek
II m. Wiktoria Kuczyńska II m. Ewelina Kozub
III m. Emilia Klimża III m. Jagoda Rataj
Wyróżnienie: Julia Klimża
Gimnazjum Klasy ponadgimnazjalne
I m. Agnieszka Brzykcy I m. Aleksandra Figurniak
II m. Martyna Plewa II m. Aleksandra Korus
III m. Jagoda Janaszak III m. Paulina Płonka
Wyróżnienie: Martyna Walusz Wyróżnienie: Kamil Klimek
NAGRODZENI RECYTATORZY
Grand Prix oraz puchar ufundowany przez Przewodniczącego Rady Miasta Żory otrzymał Szymon Cichulski z Rybnika.
Klasy I-IV Klasy V-VII
I m. Grzegorz Witoszek I m. Laura Siemanowska
II m. Jan Szebel II m. Hanna Domagała
III m. Edyta Suchańska III m. Julia Suchańska
Wyróżnienie: Nadia Czyż
Gimnazjum Klasy ponadgimnazjalne
I m. Krzysztof Małysz I m. Ewelina Bierć
II m. Mateusz Mrukwa II m. Magdalena Knesz
III m. Karolina Leśniewska III m. Nikola Ledwoń
Wyróżnienie: Aleksander Osubniak
Wszystkich uczestników uhonorowano pamiątkowymi dyplomami, natomiast laureaci otrzymali karty podarunkowe, bilety do kina, Muzeum Ognia oraz do Parku Wodnego Aquarion. Ponadto rodzice dzieci z zespołu Wesołe Nutki przygotowali słodki poczęstunek.
Dziękujemy współorganizatorom i sponsorom za pomoc w organizacji Jesiennego Festiwalu Młodych Talentów, a wśród nich są: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Spółka Nowe Miasto, Urząd Miasta Żory, Biuro Rady Miasta Żory, Kino na Starówce, Zajazd ,,Szałas”, Zajazd ,,Rojanka”, Restauracja pod Arkadami, Żywiec - Zdrój, Kwiaciarnia ,,Iwa”.
Szczególne podziękowania kierujemy do dzieci i młodzieży oraz ich instruktorów, opiekunów i rodziców, dzięki którym ten dzień był wyjątkowy i na długo pozostanie w naszej pamięci. Do zobaczenia za rokJ
Jesienne konkursy już za nami!
07.11.20179 października na terenie naszej szkoły odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny pod hasłem ,,Witajcie w Ortolandii”. Spośród osiemnastki śmiałków wyłoniono dwie najlepsze osoby, które będą prezentować naszą placówkę w konkursie powiatowym.
I m . Natalia Cieślik 6b
II m. Daria Gołębiewska 7a
Natomiast 10 października swoimi umiejętnościami mogli pochwalić się recytatorzy z klas I-IV i klas V-VII. Swoją obecnością zaszczycili nas również rodzice niektórych uczniów, za co bardzo dziękujemy. W czasie przesłuchań panowała życzliwa atmosfera, a na uczestników czekał słodki poczęstunek. Po wysłuchaniu wszystkich interpretacji poetyckich ogłoszono wyniki. A oto nagrodzeni recytatorzy:
Klasy I-III Klasy IV-VI
I m. Zuzanna Danielewska 3c I m. Julia Suchańska 7 a
II m. Edyta Suchańska 4c II m. Anna Brzóska 5b
III m. Brzezina Julia 3a III m. Julia Garsztka 5b
III m. Alicja Smozik 5a
Wyżej wymienieni uczniowie oraz dwie gimnazjalistki - Karolina Leśniewska i Patrycja Batko - reprezentować nas będą na Wojewódzkich XV Jesiennych Spotkaniach Artystycznych Ballo 2017.
Gratulujemy udanych występów i dziękujemy Wam drodzy uczniowie za zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie się do przesłuchań. Trzymamy za Was kciuki. Do zobaczeni za rokJ
Próbne egzaminy gimnazjalne.
27.10.2017W dniach: 5,6 i 7 grudnia 2017r. uczniowie klas trzecich gimnazjum przystąpią do próbnych egzaminów gimnazjalnych.
HARMONOGRAM
5 grudnia - część humanistyczna (język polski, historia i WOS)
6 grudnia - część matematyczno - przyrodnicza (matematyka, Przedmioty przyrodnicze)
7 grudnia - język angielski (poziom podstawowy i poziom rozszerzony).
Międzyszkolny Dzień z Pasją
23.10.201717 października w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku odbył się III Międzyszkolny Dzień z Pasją. Impreza ta maiała charakter konkursu, do którego zawodnicy zgłosili się w trzech kategoriach: artystycznej, naukowej i "innej"(obejmującej najróżniejsze hobby). Również uczennice naszej szkoły postanowiły zaprezentować swoje pasje i wziąć udział w konkursie. Swoje talenty przedstawiły: Martyna Cierlicka, Oliwia Kopiec i Anna Kempińska z klasy VII c. Gratulujemy dziewczynom wspaniałych pasji i życzymy dalszego ich rozwijania, aby w przyszłości stanąć na podium!
European Code Week - Europejski Tydzień Kodowania
23.10.2017Już po raz 5 w Polsce, a po raz drugi w naszej szkole, obchodzony był Europejski Tydzień Kodowania. W tym roku CodeWeek był znacznie dłuższy i trwał od 7 do 22 października. Zagadnienie nauki programowania z roku na rok przybiera na sile ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy i walory edukacyjne, takie jak rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia.
Z tej okazji uczniowie klas III - VII wzięli udział w zajeciach z programowania z Ozobotami. Ozoboty choć są bardzo malutkie, są bardzo mądre - rozpoznają sekwencje kolorowych linii i podążają ich śladem. Wykonywały polecenia młodych programistów, którzy to w bardzo krótkim czasie opanowali podstawy kodowania. Uczniowie obmyślali ścieżki postępowania, wdrażali i obserwowali postępy swoich programów. W ten sposób za pomocą kolorowych pisaków powstały pierwsze programy. Zajęcia sprawiły wiele radości zarówno młodszym jak i starszym uczniom.
Klasy VII w Brennej
23.10.2017W dniu 13 października uczniowie klas VII wybrali się na wycieczkę do Brennej, której głównym celem było zdobycie szczytu o nazwie Błatnia. Po dotarciu do centrum miasta ruszyliśmy na szlak. Nie było łatwo, zwłaszcza, że część trasy musieliśmy pokonać szklakiem czarnym. Wszelkie trudy wynagradzały nam jednak piękne krajobrazy jesiennej przyrody. Wspinaczka wszystkich zmęczyła, ale gdy w końcu dotarliśmy do schroniska, byliśmy z siebie bardzo dumni. W schronisku czekała na nas ciepła herbata i grillowane kiełbaski. Po posiłku uczniowie wzięli udział w przygotowanych przez gospodarzy podchodach. Wszyscy świetnie się bawili, wypełniając różnego typu zadania. Po zabawie czekało nas jeszcze zejście z góry, które upłynęło w miłej atmosferze.
Zbiórka funduszy z okazji XVII Dnia Papieskiego
22.10.2017Z okazji XVII Dnia Papieskiego uczniowie Gimnazjum przeprowadzili zbiórkę pieniężną na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jako szkoła, której patronuje Jan Paweł II już po raz siódmy właczyliśmy się do tej ogólnopolskiej akcji charytatywnej. Jej celem jest fundowanie stypendiów dla utalentowanej młodzieży z ubogich środowisk. W ten sposób pragniemy budować żywy pomnik dla Jana Pawła II, który uczył, że młodzież jest przyszłością Kościoła i przyszłością świata. Społeczność naszej szkoły i przedszkola kolejny już raz okazała serce. Wolontariusze do puszek zebrali łącznie 732,40 zł (słownie: siedemset trzydzieści dwa złote i czterdzieści groszy). Kwota została wpłacona na konto fundacji. Wszystkim darczyńcom w imieniu młodych serdecznie dziękujemy.
Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej
13.10.2017W czwartek 12 października klasy VI a,b i c wybrały się do Teatru Lalek Banialuka w Bielsku Białej,aby obejrzeć spektakl "Król Maciuś I" na motywach powieści Janusza Korczaka. Sztuka opowiada o chłopcu Maciusiu,który zostaje Królem i szybko przychodzi mu zmierzyć się z wyzwaniami jakie niesie ze sobą konieczność sprawowania władzy.W spektaklu pada niewiele słów, mimo tego widowisko podejmuje ważne i uniwersalne tematy: odpowiedzialności za siebie i innych, władzy, wojny, ale także relacji międzyludzkich, przyjaźni i potrzeby bliskości.Twórcom przedstawienia udało się za pomocą kostiumu, gestu, ruchu, obrazu i muzyki stworzyć pole gry dla wyobraźni widzów. Po spektaklu szóstoklasiści wybrali się do słynnej bielskiej kawiarni,gdzie delektowali się pysznymi deserami.
XVII Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę
08.10.2017W środę 04. 10. 2017 r. na Jasnęj Górze już po raz XVII zgromadzili się uczniowie szkół papieskich. Nie zabraklo również uczniów naszego Gimnazjum, które od 2001 roku nosi imię Jana Pawła II. Po raz trzeci pielgrzymowali z nami przedszkolacy, którym św. Jan Paweł II patronuje od 2015 roku. Pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie różańcowym, a następnie w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem bpa Henryka Tomasika - opiekuna duchowego Rodziny Szkół im. JP2. Po południu wspólnie modliliśmy się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski. Zwiedziliśmy Salę Rycerską i podziwialiśmy widoki z jasnogórskiej wieży. Na zakończenie pielgrzymki młodzież przeszła pod pomnik swojego patrona św. Jana Pawła II, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcie.
Inauguracja XV Pól Nadziei w żorskim hospicjum
08.10.20174.października 2017r. klasa VI A wzięła udział w inauguracji jubileuszowych XV Pól Nadziei w żorskim hospicjum. To projekt skierowany do wszystkich, którzy chcą pomóc ludziom chorym na raka.Po uroczystym powitaniu gości i występach artystycznych uzdolnionych uczniów, na wszystkich zebranych czekał ogromny tort ,którym każdy mógł się poczęstować. Po degustacji wszyscy obecni na auli udali się do hospicyjnego ogrodu,gdzie nastąpiła najważniejsza część uroczystości - sadzenie cebulek żonkili.Wczesną wiosną żonkile pięknie zakwitną i będą naszym wyrazem solidarności z chorymi.Uczniowie naszej szkoły z dużym zaangażowaniem pracowali w ogrodzie.
Gimnazjaliści w Sanktuarium Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich.
01.10.2017W sobotę 30. września 2017 r. grupa 20 gimnazjalistów wraz z opiekunami uczestniczyła w wyprawie rowerowej do Sanktuarium Bożego Ciała w Jankowicach. Młodzież miała okazję poznać historię księdza Walentego, która zapoczątkowała na tym terenie szczególny kult Bożego Ciała oraz powstanie sanktuarium. Naszym celem było również propagowanie zdrowego stylu życia poprzez różne formy aktywności fizycznej, w tym przypadku jazda na rowerze. Korzystając ze słonecznej pogody trzecioklasiści uczyli się jak spędzać czas wolny łacząc przyjemne z pożytecznym.
EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU
27.09.2017Nasza szkoła włączyła się w kampanię Europejskiego Tygodnia Sportu, który jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie.
29.09.2017 r. uczniowie klas IV - VI razem z wychowawcami wezmą udział w wydarzeniu "BĄDŹ AKTYWNY"