Uczniom klas czwartych nie straszna żadna pogoda. Wycieczka na Szyndzielnie pomimo deszczu była wspaniałą przygodą. Wycieczka w Beskidy rozpoczęła się w Bielsku- Białej. Celem wycieczki było podziwianie krajobrazu górskiego oraz obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie wiosną. Zaplanowane atrakcje to wędrówka górskim szlakiem, wjazd kolejką górską. Chociaż góry przywitały nas lekką mżawką, a potem schowały się we mgle, nie przeszkodziło nam to w dotarciu na szczyt Szyndzielni. Uczniowie mieli okazje przekonać się jak wyglada schronisko górskie i sprawdzić swoje siły na szklaku w niełatwych warunkach. Wszystkim dopisywały dobre humory. Może następnym razem zaświeci nam słońce.
Czwarta c w Pszczynie
18.06.2018Klasa 4 c odwiedziła pokazową Zagrodę Żubrów, wzieliśmy udział w warsztatach edukacyjnych "Tropem Żubra". Warsztaty przybliżyły zagadnień z zakresu edukacji przyrodniczej, ekologii oraz ochrony środowiska. Spędziliśmy miło czas zapoznając zwierzęta żyjące z zagrodzie i ich zwyczaje. Zobaczylismy film o historii sprowadzenia żubrów do Pszczyny.
Po ciekawej lekcji czekał nas piknik niespodzianka w Zabytkowym Parku Zamkowym przygotowany przez nasze mamy.
Spacer po rynku i dookoła Zamku pszczyńskiego zakończył sie podróżą pociagiem, co stanowiło niemałą atrakcję tego wyjazdu.
Muzeum Miejskie Żory
17.06.2018Klasy siódme przekonały się jak atrakcyjnym miejscem jest ich własne miasto, region, który daje mi tożsamość kulturową. W ramach zajęć Dzieje Żor uczniowie odwiedzili Muzeum Miejskie i odbyli wycieczkę z panem Tomaszem Góreckim. Poznali historia miasta i najważniejsze zabytki miasta.
Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego
14.06.201814 czerwca uczniowie klas VI udali się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego, najmniejszego parku w Polsce. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu wrażeń i niewątpliwie wzbogacił ich wiedzę przyrodniczą. Zobaczyli bogactwo i różnorodność flory i fauny oraz niezwykłe formy skalne Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Podczas kilkugodzinnego spotkania z przewodnikiem uczniowie podziwiali malowniczą Dolinę Prądnika i znajdujące się na jej terenie ostańce - białe skałki wapienne o fantastycznych kształtach i nazwach, a wśród nich Maczugę Herkulesa, Igłę Deotymy, Bramę Krakowską. Widzieli kapliczkę Na Wodzie, Źródełko Miłości oraz ruiny zamku w Ojcowie, a na jego terenie resztki murów obronnych, bramę wjazdową, ośmioboczny stołp i studnię. Zapoznali się z krótką historią twierdzy oraz obejrzeli makietę budowli. Najwięcej emocji dostarczyła im jednak wizyta w Grocie Łokietka, która znajduje się na Górze Chełmowej. Tam mogli zaobserwować stalagmity i nieduże stalaktyty rurkowe tzw. makarony. Nie zabrakło też elementu historycznego, bowiem poznały legendę o ukrywającym się tutaj Władysławie Łokietku, którego ścigały wojska króla czeskiego Wacława II. Ostatnim punktem wycieczki był przejazd do Pieskowej Skały, gdzie zwiedzali i podziwiali piękny renesansowy zamek z zadbanym ogrodem. To był udany dzień. Pogoda sprzyjała, humory dopisywały i wszyscy bezpiecznie powróciliśmy do domu. J
Noc Bibliotek
13.06.2018W sobotę 9 czerwca mury naszej szkoły odwiedziło 38 uczniów. Z ciekawością i zaangażowaniem wzięli udział w IV edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. W tym roku odbyła się ona pod hasłem „RzeczpospoCzyta” i nawiązywała do Jubileuszu 100 - lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Akcja ma na celu promowanie czytania i korzystania z zasobów biblioteki. W tym dniu wszystkie biblioteki łączyły siły i czekały na czytelników z mnóstwem atrakcji. W naszej szkole uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi gromadzili się już od godziny 17.30, natomiast część oficjalna wieczoru nastąpiła o godzinie 18.00. Zabawę rozpoczęliśmy od teleturnieju ,,Kocham Cię Polsko". Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę z zakresu znajomości miast, krain geograficznych, utworów muzycznych znanych polskich twórców oraz autorów i tytułów książek znakomitych pisarzy. Po wspólnej zabawie uczniowie zostali podzieleni na grupy. Jedni wykonywali plakaty czytelniczo - patriotyczne, inni natomiast przygotowywali biało - czerwone desery. Do dyspozycji przybyłych czytelników była kawiarenka, w której kosztowali przepyszne ciasta przygotowane przez rodziców. Poza tym chętnie uczestniczyli w zabawach integracyjnych: głuchy telefon, Zgadnij, kto to?, kalambury. Po reakcjach uczniów można wysunąć wniosek, że w programie wieczoru znalazło się niewątpliwie wiele atrakcji, gdyż wyrazili oni chęć udziału w kolejnej edycji i chęć nocowania w szkole. J
Rządowy program "Dobry start"
11.06.20181 czerwca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu „Dobry Start”. Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł. Będą mogli przeznaczyć je na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program „Dobry Start” to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć.
Informacje dla rodziców znajdują się poniżej na stronie:
https://www.mpips.gov.pl/DobryStart
https://www.mpips.gov.pl/DobryStart/materialy-informacyjne
Akcja profilaktyczna "Dziękuję Ci Mamo"
25.05.2018W dniu 25 maj 2018, poprzedzającym Dzień Matki, uczniowie klas I-III naszej szkoły wraz funkcjonariuszami Policji wzięli udział w akcji proflaktycznej "Dziękuję Ci Mamo". W ramach akcji funkcjonariusze kontrolowali prędkość kierowców poruszajacych się po ul. Wodzisławkiej, a uczniowie w imieniu swoich mam wręczali im własnoręcznie wykonane laurki. Kerowcy stosujący się do przepisów ruchu drogowego otrzymali laurki z napisem: "dziękuję za bezpieczną jazdę", "dziękuję, że jedziesz wolno", "dziekuję, ze uważasz w rejonie szkoły". Kierowcy, którzy przekroczyli dozwolona prędkość, otrzymali od dzieci żółte kartki z napisem "proszę, uważaj przy szkole", "pozwól mi dotrzeć do szkoły", a także zobowiązali się do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Tym razym kierowcom udało się uniknąć mandatów, a my mamy nadzieję, że będą bezpiecznie poruszać się po drogach, szczególnie w okolicach szkkół.
Apel"Środowisko ponad wszystko"
08.05.2018W dniu 8 maja uczniowie klas IV-VII z okazji obchodzonego w szkole Dnia Ekologicznego uczestniczyli w apelu"Środowisko ponad wszystko".Apel ten przygotowany został przez uczniów klasy VI a pod opieką p.Joanny Maziarek. Nasza planeta boryka się z wieloma problemami, za które odpowiedzialni są ludzie.Dlatego tak ważne jest, aby podnieść poziom świadomości społecznej i pomóc Ziemi, a tym samym sobie i przyszłym pokoleniom.To właśnie starali się uczynić podczas swojego występu uczniowie klasy VI a.Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione i z tego powodu musimy o nią dbać każdego dnia!Na zakończenie apelu ogłoszone zostały wyniki Szkolnego Konkursu Ekologicznego.W kategorii klas IV-V zwycięzcą został uczeń klasy Va Aleksander Łochina,w kategorii klas VI-VII zwyciężczynią została uczennica klasy VII a Julia Suchańska.Gratulujemy!
Zebrania z rodzicami. Klasyfikacja uczniów.
04.06.2018Klasyfikacja uczniów:
- oceny proponowane z przedmiotów i zachowania do 30 maja (ze względu na to,że 31.05 i 01.06 są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych)
- 4 czerwiec - zebrania - informowanie rodziców o rocznych ocenach przewidywanych z przedmiotów i zachowania (godz. 16.00 - klasy IV-VIISP, godz. 17.00 - klasy I-IIISP i II-IIIG. Rodzice, którzy mają dzieci w różnych klasach proszeni są, aby umówić się z wychowawcami indywidualnie)
- do 13 czerwca - oceny klasyfikacyjne z przedmiotów i zachowania
- 18 czerwca - konferencja klasyfikacyjna
Powiatowy Konkurs Fotograficzny "Po drugiej stronie ekranu - życie w realu jest piękniejsze!"
03.05.2018Zapraszamy wszystkich uczniów szkoły podstawowej do udziału w Powiatowym Konkusie Fotograficznym "Po drugiej stronie ekranu - życie w realu jest piękniejsze!". Celem konkursu jest wykonanie fotografii przedstawiającej aktywne formy spędzania czasu wolnego, hobby i zainteresowania uczestników, alternatywne do spędzania czasu przed komputerem. Każdy uczestnik do konkursu może zgłosić do dwie prace (własnoręcznie wykonane fotografie) o formacie 10x15. Na zdjęcia czekamy do 31 maja 2018 r.
Szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać u pań: Moniki Szarkiel-Mazur, Moniki Boral-Kopacz i Iwony Prażmowskiej.
Klasa VIIc - Paintball
03.05.2018Klasie VIIc nie brakuje pomysłów na wspólne spędzenie wolnego czasu. Tym razem nie była to zwyczajna klasowa wycieczka. W dniu 30.04.2018 r. wybraliśmy się na paintball. Dla większości było to pierwsze doświadczenie z painballem, dlatego też wszyscy byli bardzo podekscytowani. Jednak w miarę upływu czasu, ilości wystrzelanych kulek i stoczonych bitew pod okiem instruktora, przybywało odwagi i pewności siebie. Painball to próba własnego charakteru, umiejętność panowania nad stresem, współpracy w zespole, respektowania zasad fair play, oraz przede wszystkim mnóstwo adrenaliny!
Administrator Bezpieczeństwa Informacji
30.04.2018W związku z powołaniem Administaratora Bezpieczeństwa Informacji, jawny rejestr zbiorów danych osobowych prowadzony na podstawie rozporządzenia Ministrstwa Administracji i Cyfryzacji z dnia 11 maja 2015r. (Dz. U. 2015 poz. 719) został przygotowany i jest dostępny w wersji papierowej na terenie naszej jednostki. Wszelkie osoby zainteresowane zapraszamy do naszej siedziby.
Z wizytą w hospicyjnym ogrodzie
30.04.2018W dniu 21 kwietnia klasa VIA wybrała się do Hospicjum im.Jana Pawła II w Żorach.Celem naszej wizyty były prace porządkowe w hospicyjnym ogrodzie.Nie zapomnieliśmy także o podopiecznych tej placówki.Na ręce Pań pielęgniarek przekazaliśmy słodkie wypieki dla mieszkanców Hospicjum,aby uprzyjemnić im poranną herbatkę.Następnie zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki, grabie,miotły i łopaty udaliśmy się do ogrodu,gdzie z dużym zapałem przystąpiliśmy do prac porządkowych.Mogliśmy także podziwiać,jak pięknie wyrosły żonkile,które jesienią z uczniami innych szkół i przedszkoli sadziliśmy w ramach XV Kampanii Pól Nadziei.Do szkoły wróciliśmy z przekonaniem,że warto pomagać potrzebującym!
Biblioteka Miejska
30.04.2018Klasa IV c odwiedziła Bibliotekę Miejska w Żorach. Wzieła udział w zajęciach" Jak zostać detektywem" . Uczniowie zapoznali się z literaturą o tej tematyce, poznali tajniki profesji, wykonali testy na spostrzegawczość i logiczne myślenie. Nie obyło się bez róznożnorodnych zadań na przykład sporządzania rysopisu sprawcy, konkursu na rozwiaznie zagadek detektywów. Oczywiście wszyscy odebrali odznakę Detektywa! To była świetną lekcje zachęcającą do czytania.
Światowy Dzień Wody
30.04.201822.o3 obchodziliśmy Światowy Dzien Wody ustanowiony przez Zgromadzenie Narodowe ONZ w 1992 roku. Akcję przygotowali oraz przeprowadzili przedstawiciele SU szkoły podstawowej wraz z opiekunkami.
Nasza szkoła włączyła sie w obchody tego święta, żeby zwrócić uwagę wszystkim jak ważnym problemem jest racjonalne gosopodarowanie zasobami wody Uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolor niebieski, Odbył sie konkurs międzyklasowy na hasła związane z oszczędzaniem wody oraz konkurs wiedzy o wodzie. Uczniowie obejrzeli film o rejonach na świecie dotknietych problemem braku wody pitnej. Na korytarzu pojawiły sie inforamcje o wodzie oraz wywieszone zostały przygotowane przez uczniów na kroplach wody hasła o wodzie.
Szereg działań podjętych tego dnia w naszej szkole uświadomił każdemu, że woda jest największym skarbem i każdy z nas powinien ją chronić, cenić, szanować i we właściwy sposób wykorzystywać. Jeśli zabraknie wody zabraknie i nas!
Wielkanocne warsztaty kl.VI
30.04.2018Tuż przed świętami 28 marca klasy VIa,VIb,VIc odwiedziły Centrum Edukacji Regionalnej w Osinach. Uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji na temat Świąt Wielkanocnych naszego regionu. Poznali symbolikę Wielkiego Tygodnia oraz znaczenie wybranych zwyczajów: święcenia palmy wielkanocnej, zdobienia jaj, święcenia pokarmów, śmigusa-dyngusa. Wysłuchali wielu opowieści wielkanocnych, przekazanych w gwarze śląskiej. Poprzez ciekawe warsztaty praktyczne uzupełnili swoją wiedzę o świętach. Mogli na własnej skórze odczuć śmingusowe lanie, poczęstować się jajkiem,chlebem ze smalcem, poszukać zajączka, czy „pochodzić z kogucikiem”. Uczestniczyli także w rozwiązywaniu świątecznych zagadek, a na koniec wspólnie dekorowali wielkanocne koszyki. Zajęcia prowadzone były z dużą dawką humoru przez profesjonalistów i przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze.Uczyły szacunku do tradycji, dostrzegania piękna w rzeczach prostych, a także pielęgnowania naszej gwary. Po spotkaniu ze śląską tradycją każde dziecko dostało egzemplarz książki "O Ślonsku po Ślonsku".
Życzenia świateczne
30.04.2018Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja.
Życzy dyrekcja Zespołu Szkół nr 5 w Żorach
Zmień los - oddaj włos!
30.04.2018W tym roku, nasza szkoła planuje wziąć udział w akcji charytatywnej "Zmień los - oddaj włos". Celem tej akcji jest oddanie włosów na wykonanie peruk, dla kobiet w trakcie chemioterapii. Paruki są bardzo drogie i w bardzo niewielkim stopniu refundowane przez NFZ.
W akcji może wziąć udział każdy, kto ma min. 25 cm włosów do ścięcia i zmieniając swój wygląd, chce zrobić coś dobrego dla innych. Zwracamy się z prośbą do wszystkich chętnych uczennic, uczniów, pracowników szkoły i ich rodzin o włączenie sie do akcji. Może ona być sukcesem tylko dzieki naszej współpracy.
Organizatorzy proszą także o włączenie się profesjonalnych fryzjerów z grona rodziców naszych uczniów, którzy pomogą przy strzyżeniu włosów.
Wszystkich zainteresowanych akcją prosimy o kontakt z p. Sylwią Laską lub p. Moniką Boral - Kopacz w terminie do 25.05.2018 r. Finał akcji planowany jest na dzień 09.06.2018 r. od godz. 10.00.
Dalsze informacje i terminy akcji zostaną podane po zgłoszeniu się chętnych.
Zapraszamy do udziału!
Spotkanie z Seniorami
30.04.2018W dniu 6 marca 2018 r. dziewczęta z kl. II a gimnazjum wraz z wychowawcą Panią Anną Chmielewską i pedagogiem Panią Joanną Lindner, odwiedziły Dom Dziennego Pobytu "Senior Wigor" w Roju. Zaprezentowały przygotowany wcześniej układ taneczny do piosenki Jax Jones-"You Dont Know Me". Jedna z uczennic, Karolina Rugor, zaśpiewała piosenkę z repertuaru Anny Jantar-"Radość najpiękniejszych lat". Po występach wszyscy poczęstowali się ciastem, które upiekły Tosia i Martyna oraz herbatą. Uczennice brały udział we wspólnych grach planszowych i robótkach ręcznych, przy których wszyscy świetnie się bawili. W podziękowaniu za odwiedziny dziewczyny otrzymały drobny upominek w postaci słodkiego wafelka oraz własnoręcznie wykonanego przez Seniorów kwiatka z bibuły. Z pewnością nie była to ich ostatnia wizyta w tym ośrodku....
Wiosenne spotkanie z tradycją i kulturą Śląska
30.04.2018W pierwszy dzień wiosny klasy IV wybrały się na spotkanie z tradycją i kulturą w Stodole na Gadziokach. Podczas zajęć, uczniowie dowiedzieli się – co to jest wzornictwo, gdzie się je spotyka i jak wyglądają najpiękniejsze wycinanki, a gdzie maluje się domy. Uczniowie poznali najciekawsze wzory ludowe, dowiedzieli się o ich pochodzeniu i przeznaczeniu. Mogli zobaczyć elementy wyposażenia domów śląskich, przedmioty życia codziennego.Po zajęciach teoretycznych wzieli udział warsztatach plastycznych, podczas których wykonali zakładkę z ludowym wzorem techniką decoupage’u.