27 stycznia,jak co roku uczennice Szkolnego Klubu Wolontariatu z okazji Dnia Babci wybrały się z prezentami do mieszkanki Roju-p.Eriki.Nasza wizyta dostarczyła jej dużo radości, a my mogliśmy poznać kilka ciekawych historii z jej młodzieńczych lat.J uż jesteśmy umówieni na kolejne spotkanie.
II Śląska Olimpiada Umiejętności
21.01.20251721 stycznia przedstawiciele klas VII i VIII w składzie:Oliwia Dudek,Wiktoria Tabor,Dominika Lubszczyk,Olaf Gomołka, Julia Gawliczek, Karolina Gdowska, Milena Gamoń, Marta Skupień reprezentowali naszą szkołę w II Śląskiej Olimpiadzie Umiejętności, która odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Żory w Zespole Szkół nr 1. W Olimpiadzie uczestniczyło jedenaście szkół.Nasi uczniowie wzorem ubiegłego roku wykazali się dużą wiedzą matematyczno-kosmiczną, biologiczno-geograficzną, językową, humanistyczną oraz umiejętnościami sportowymi i artystycznymi zajmując III MIEJSCE!Nie schodzimy z podium-ogromne gratulacje.Jesteśmy z Was dumni!!!
W krainie koloru i światła
20.01.2025Klasa 8b odwiedziła Funzeum w Gliwicach. Razem z przewodnikiem i opiekunami wyruszyli w podróż po kolorach tęczy. Dowiedzieli się, jaką niesamowitą moc kryją w sobie kolory, jak wpływają na nasze zachowanie, wybory i emocje. Na własnej skórze doświadczyli ich oddziaływanie, wędrując po barwnych zakamarkach pokoi wypełnionych multisensorycznymi eksponatami. Kolejnym przystankiem była kraina światła, luster i zwierciadeł. Tam mogli zanurzyć się we własnych odbiciach, znaleźć masę iluzji optycznych oraz zagubić się w magicznej fluo dżungli. Malowali światłem, pozostawili swój własny cień na ścianie, dowiadując się, jak działa fosforescencja. Mieli okazję zobaczyć zjawiskowe obrazy i jak się zmieniają w inne wersje przy użyciu światła. Na koniec spędzili szalone chwile w plecionym, podwieszonym Funbiryncie i w podświetlanym basenie z kulkami. Interaktywne atrakcje dostarczyły im ciekawych wrażeń i zapewniły dobrą zabawę. 😊
Wigilia klasowa 4b
20.12.2024Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, uczniowie klasy 4b już 20 grudnia mogli poczuć przedsmak tego, co wydarzy się w naszych domach 24 grudnia.Wigilia klasowa to świetny moment, aby w atmosferze wzajemnej życzliwości, przy dźwiękach znanych i lubianych kolęd oraz wspólnym posiłku wprowadzić wszystkich w magiczny świat Świąt Bożego Narodzenia.Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu wieczerzy wigilijnej.Wesołych ŚWIĄT!
DYŻURY ORLIKÓW - sezon zimowy
19.12.2024SEZON ZIMOWY 2024/2025
DYŻURY ORLIKÓW
GRUDZIEŃ 2024 – LUTY 2025
- Orlik przy Zespole Szkół nr 3, os. Sikorskiego 52, Żory
- Orlik przy Szkole podstawowej nr 17, ul. Dąbrowskiego 15, Żory
– Orlik przy Szkole Podstawowej nr 16, ul. Osińska 50, Żory
- Orlik przy Szkole Podstawowej nr 3, os. 700-Lecia Żor 16, Żory
- Dyżur zimowy boisk sportowych – Orlików – trwa od grudnia do lutego.
- Orliki w SP 16, SP 17, ZS 3 są dostępne:
- w każdy dzień pracy szkoły od poniedziałku do piątku przez średnio 4 godziny, w zależności od placówki i zajęć lekcyjnych, maksymalnie do godz. 21:00, oprócz Ferii Zimowych. Wszelkie informacje dostępne są u animatorów pod nr tel. (pkt. 5)
- w weekendy – zgodnie z rezerwacjami – szczegóły u animatorów.
- w Ferie Zimowe (17.02 – 02.03.2025 r.) – od poniedziałku do piątku obiekty będą dostępne w godz.
14:00 – 20:00
- W niżej wymienionych dniach na boiskach sportowych Orlik nie będą prowadzone zajęcia przez animatorów:
- 24.12 br. (Wigilia)
- 25.12 br., 26.12 br. (Boże Narodzenie)0
- 30.12 br. (SP 17)
- 31.12 br. (Sylwester)
- 01.01.2023 r. (Nowy Rok)
- 06.01.2023 r. (Trzech Króli)
- Rezerwacje są dokonywane do 15 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc użytkowania Orlika (w grudniu – zgodnie z wcześniejszymi rezerwacjami):
- do 15 grudnia na styczeń
- do 15 stycznia na luty
- do 15 lutego na marzec
- Rezerwacje są dokonywane u animatorów pod nr telefonów:
- ZS 3: 794 366 988
- SP 16: 605 683 187
- SP 17: 534 526 872
- Podczas dyżurów zimowych na obiektach Orlik niedostępne jest zaplecze sanitarne oraz szatnie.
- Oświetlenie obiektów Orlik jest zapewnione jedynie w dni pracy szkoły od poniedziałku do piątku. W soboty i niedziele obiekty Orlik są dostępne do godz. 16:00 czyli do zapadnięcia zmroku.
- W okresie zimowym możliwe jest również skorzystanie z boiska przy ZSP 11 – szczegóły dostępne w sekretariacie szkoły po nr tel. (32) 43 58 735, 603 152 422, wg. zasad obowiązujących w szkole.
- Orlik przy Szkole Podstawowej nr 3 dostępny dla grup zorganizowanych pod opieką trenera od poniedziałku do piątku po wcześniejszym uzgodnieniu ze szkołą.
Z wizytą u Seniorów
17.12.20242517 grudnia uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariatu odbyli przedświąteczne spotkanie z seniorami Dziennego Domu Pobytu "Senior -WIGOR". To był wspaniale spędzony czas, spotkanie przebiegło w miłej atmosferze pełnej ciepłych słów i wzruszeń. Umililiśmy czas seniorom świątecznym występem Aleksandra Brzezińskiego i wspólnym śpiewaniem kolęd. Upiekliśmy także słodkości oraz wręczyliśmy upominki ufundowane przez Radę Rodziców, za co bardzo dziękujemy!Na koniec spotkania seniorzy wręczyli nam przepiękną kartkę z życzeniami świątecznymi.Dziękujemy serdecznie za tak miłe przyjęcie i wspólnie spędzony czas.
Mikołajki w kinie
06.12.2024Z okazji Mikołajek klasy 4a, 4b i 4c wybrały się 6 grudnia do kina Helios w Żorach na film pt. „Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja” .Film ukazuje przygody młodego renifera Niko, który spełnia swoje największe marzenie – dołącza do elitarnej Powietrznej Eskadry Świętego Mikołaja.Ta pełna humoru i wzruszeń opowieść wprowadziła nas w magiczny, świąteczny nastrój.
„Lekcje nie z tej Ziemi"
26.11.202426 listopada na lekcji geografii klasa VI c wzięła udział w projekcie prowadzonym przez Centrum Nauki Kopernik „Lekcje nie z tej Ziemi". W ramach projektu odbyła się lekcja online na którą zaprosiliśmy do nas eksperta z branży kosmicznej p.dr Joannę Kuźmę związaną z Francuską Agencją Kosmiczną(CNES) i Europejska Agencją Kosmiczną(ESA). Tematem lekcji było :"Jak przeżyć w kosmosie?" Pani Joanna prezentowała uczniom m.in. co jest potrzebne, aby przetrwać w kosmosie, jaka jest historia systemów podtrzymywania życia – po co nam one, jak działają, czy można hodować rośliny na stacji kosmicznej, jakie zwierzęta mogłyby na niej żyć. Opowiadała o codziennym życiu astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jakie mogą ich spotkać niecodzienne sytuacje i jak z nimi sobie radzą. W trakcie lekcji uczniowie mogli rozmawiać z Panią Joanną, zadawać jej pytania na interesujące ich tematy związane z kosmosem.Lekcja pozwoliła uczennicom i uczniom dostrzec, że najnowsze technologie i osiągnięcia przemysłu kosmicznego są znacznie bliżej, niż im się wydawało. Z niektórych korzystają każdego dnia. Mamy nadzieję, że rozmowa zainspiruje młodzież do odkrycia w sobie nowych pasji. Może zechcą związać swoją przyszłość z branżą kosmiczną? Dziękujemy pani Joannie Kuźmie za wspaniałe przedstawienie uczniom tematyki kosmicznej.
Warsztaty ceramiczne w MOK-u
21.11.20241521 listopada klasa 4b wybrała się do MOK-u w Żorach na warsztaty ceramiczne.Uczniowie z pełnym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.Powstały piękne prace, ale ceramika wymaga cierpliwości. Prace trzeba wypalić, dlatego efekt końcowy zobaczymy za około dwa tygodnie.Odwiedziliśmy również Bibliotekę Miejską, korzystając z wielu atrakcji, które ona oferuje.Dzień zaliczamy do bardzo udanych.
Dzień Czystego Powietrza
14.11.2024214 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Czystego Powietrza. Smog, nasilony przez niską emisję, jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, dlatego uświadamialiśmy uczniów jak się przed nim chronić i jakie przedsięwziąć indywidualne działania skuteczne w jego zwalczaniu.Mogliśmy podziwiać prace uczniów wykonane na lekcjach plastyki, a uczniowie starszych klas wzięli udział w konkursie wiedzy o powietrzu.Jego wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce-Bianka Gawlik kl.VIIb
II miejsce-Milena Gamoń kl.VIIIa
III miejsce- Kacper Rugor kl.VIIIa
Maseczki na twarzach uczniów były wyrazem naszego sprzeciwu wobec zanieczyszczania powietrza.
Kampania „Pola Nadziei”
12.11.2024Od 23 września uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariatu sprzedawali na terenie naszej szkoły cebulki żonkili w ramach XXII edycji Kampanii „Pola Nadziei”. Zadaniem kampanii jest nie tylko pozyskiwanie pieniędzy na rzecz hospicjów, lecz także propagowanie niesienia bezinteresownej pomocy.W tym roku nasi wolontariusze zebrali do puszki rekordową kwotę w wysokości 1570,30zł.Pieniądze ze sprzedaży przeznaczone zostały dla podopiecznych Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom za hojność i okazanie wsparcia drugiemu człowiekowi!
Biedronkowe naklejki
07.11.20244W dniu dzisiejszym nastąpiło podsumowanie akcji charytatywnej Szkolnego Klubu Wolontariatu, która trwała w naszej szkole od 16 października.Polegała ona na zbiórce naklejek ze sklepu Biedronka,aby wesprzeć dzieci chore i przebywające na oddziałach onkologicznych.Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim uczniom i rodzicom, którzy tak licznie włączyli się do akcji.Dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się zebrać 5 pluszaków oraz 1980 naklejek, co przełożyło się na 33 albumy.Jeszcze raz dziękujemy za ogromną wrażliwość i otwarte serce na potrzeby drugiego człowieka!
BohaterON 2024
28.10.2024BohaterON - włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Ma pokazywać nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje Powstańców.
Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.
W tym roku uczniowie naszej szkoły po raz kolejny zaangażowali się
w realizację tego projektu. Na lekcjach historii i koła historycznego poznali biogramy żyjących Powstańców, ich wspomnienia z obrony stolicy i walki z okupantem, obejrzeli
i omówili filmy edukacyjne („Co za historia! – Powstanie Warszawskie”, ,,Powstanie warszawskie oczami dzieci”) , słuchowiska (,,Tajemniczy pamiętnik”, ,,Uczciwy wolontariat”), prezentacje multimedialne na temat Powstania Warszawskiego. Klasy starsze wzięły udział
w zajęciach, które powstały w ramach kampanii MY #Też Byliśmy Młodzi realizowanej wspólnie przez ,,BohaterON i MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”,
a następnie zgodnie z przesłaniem akcji spróbowali pokazać, że pamiętają o Powstańcach i są dumni z ich bohaterskiej postawy. Na portalu ,,Dumni z Powstańców”, wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim, wpisali osobiste życzenia i podziękowania dla Powstańców, dzięki którym mogą żyć, rozwijać się i rosnąć, uczyć języka ojczystego
i bawić w wolnej Polsce. Swoje słowa często opatrzyli rysunkami symboli Powstania lub ilustracjami nawiązującymi do podjętych przez Powstańców działań wojennych.
Akcja wpisała się w patriotyczne działania podejmowane cyklicznie w naszej szkole. Była lekcją współczesnego patriotyzmu i przykładem edukacji historycznej. Kolejny raz pokazaliśmy, że jesteśmy dumni z Powstańców!
Wycieczka do Edukatorium Juliusz
17.10.202467W ramach realizacji projektu „Na tropie zdrowego stylu życia” uczniowie klasy 4b, 4c i klasy 4 ze szkoły w Baranowicach wybrali się 17 października do Edukatorium Juliusz w Rybniku. Na miejscu na każdą klasę czekały zajęcia warsztatowe z tematów:Masz to we krwi. Co w żyłach chlupocze?Czerwona ze złości, czy zzieleniały z zazdrości:Jak rozpoznać i oswoić emocje? Zdrowe śniadanie. Po warsztatach przyszedł czas na zwiedzanie interaktywnej wystawy"Medycyna i Farmacja",gdzie mogliśmy dotknąć, zajrzeć, poczuć, powąchać i usłyszeć jak prezentuje się nauka o zdrowiu i chorobach człowieka. Taka wycieczka to ogrom wiedzy i mnóstwo zabawy.
Święto Drzewa
10.10.2024710 października obchodzimy Dzień Drzewa to coroczne święto na cześć drzew Jego celem jest podkreślenie znaczenia drzew dla naszej planety i promowanie działań na rzecz ich ochrony i sadzenia.Drzewa pełnią szalenie ważną rolę w ekosystemie naszej planety, wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Są siedliskiem i pożywieniem dla licznych gatunków zwierząt.Z tej okazji odbył się w naszej szkole konkurs fotograficzny”Niezwykłe drzewo”.Szanowne jury wybrało zwycięzców
I miejsce-Fabian Pielka-kl.6b
II miejsce-Larysa Buganik-kl.4b
III miejsce-Zofia Piekar-kl.7b
Dziękujemy uczniom, którzy wzięli udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom!
#SprzątamyDlaPolski
04.10.202424W dniu 4 października uczniowie klasy 7b na lekcji geografii włączyli się do ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski, której celem jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro.Młodzież z wielkim zaangażowaniem podjęła się sprzątania naszej miejscowości!