W bibliotece, z książek na półkach, trąbią słonie, kuka kukułka, kwitnie paproć, krzyczą Indianie, szumią żagle na oceanie.
We wrześniu w naszej szkole po raz pierwszy ruszyła Szkolna Liga Czytelnicza, w ramach której podjęliśmy wiele działań i świętowaliśmy między innymi:
- Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
- Międzynarodowy Dzień Pisania Listów
- Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
- Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
- Światowy Dzień Poezji
- Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek
- Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Uczniowie z zapałem i zaciekawieniem uczestniczyli w konkursach (Jesienny Konkurs Recytatorski, deklamowanie wierszy Marii Konopnickiej, Piszemy list do Polski, Piszemy list dla Ziemi, na najlepiej przebraną klasę z okazji Dnia Postaci z Bajek), wykonywali liczne prace plastyczno-techniczne oraz tworzyli gazetki tematyczne. Przedszkolaki jak i uczniowie klas 1-8 wzięli udział w spotkaniach czytelniczych. Przeprowadzono cykl zajęć pod hasłem Mania, dziewczynka inna niż wszystkie poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie - kobiecie, która jako jedyna na świecie została dwukrotnie nagrodzona Noblem. Klasy piąte dołączyły do programu Wychowanie przez Czytanie, w trakcie którego zapoznali się z uniwersalnymi wartościami moralnymi poprzez lekturę opowiadań uznanych polskich autorów ze zbioru Gorzka czekolada. Na koniec przygotowali krótką prezentację multimedialną na temat wybranej przez siebie wartości.
Niejednokrotnie uczniowie mogli przekonać się, że to właśnie bohaterowie książek uczą wielu życiowych mądrości, pokazują, że warto cieszyć się z najmniejszych nawet rzeczy.
Natomiast 20 czerwca odbył się apel pod tytułem Kto czyta książki, żyje podwójnie. W tym dniu nasze szkolne mury odwiedziła miłośniczka czytania Pani Izabela Fudali, która od 20 lat pracuje w księgarni Sowa w Żorach. Przybliżyła nam tajniki pracy księgarza oraz drogę, jaką musi przebyć książka od autora do czytelnika. Przedstawiła również swoje propozycje czytelnicze na lato. Duże zainteresowanie wzbudziły książki napisane w gwarze śląskiej, np. Mały Princ, Kubuś Puchatek. Na koniec najbardziej uważnym słuchaczom wręczyła bony podarunkowe. Podkreśliła również, że w życiu każdego człowieka ważna jest pasja. Jeśli stanie się ona jednocześnie pracą, to niewątpliwie będzie to klucz do szczęśliwego życia. Zaznaczyła jednak, że trzeba nad nią pracować, aby nigdy nie wygasła. Poza tym wysłuchaliśmy fragmentu wywiadu z Katarzyną Bond Jak zostać pisarzem/pisarką oraz został przeprowadzony quiz czytelniczy sprawdzający znajomość lektur szkolnych.
Podsumowując, Szkolna Liga Czytelnicza to próba kształtowania człowieka, który spełnia się, odkrywając radość czytania, ma potrzebę zdobywania i wykorzystywania wiedzy, szczęśliwego człowieka poszukującego wartości, według których pragnąłby żyć i przekraczać granice swojego poznania i akceptacji.